Foto: z otevřených zdrojů
Tato květina je silně ovlivněna změnou klimatu a stále více vymírá.
Klima se mění a rostliny to pociťují. Jedna z nejběžnějších – hortenzie – je stále méně schopná v nových podmínkách přežít, takže profesionální zahradníci radí ji jednoduše přestat sázet. O tom píše Farmingdale-observer.
Hortenzie čelí nebývalým výzvám v důsledku rostoucích teplot po celém světě. Tyto rostliny milují vláhu, ale dlouhotrvající sucha a horká léta jim mimořádně ztěžují podmínky i v oblastech, kde jim dříve bylo dobře.
„Během vlny veder v roce 2022 jsem přišel o téměř 70 % své sbírky hortenzií, a to i přes každodenní zalévání. Klima už pro ně není vhodné,“ svěřil se zkušený majitel školky.
Problémem není jen vystavení přímému slunci. I hortenzie vysazené na zastíněných místech trpí stále suchším vzduchem, který vysušuje jejich choulostivá pletiva. V oblastech, kde hortenzie dříve úspěšně rostly, se nyní zahradníci setkávají se suchými listy již v červnu.
Pokusy kompenzovat tento stav intenzivnější zálivkou často vyvolávají rozvoj houbových chorob, které rostliny dále oslabují. Dochází tak k paradoxu: snahy o záchranu hortenzií urychlují jejich zánik.
Jak rozpoznat varovné příznaky
Příznaky napadení hortenzií jsou v zahradách po celém světě již běžné: zkroucené, suché listy, bledé květy a opadávající výhony. Zahradníci často mylně hledají příčinu v nedostatku hnojiva nebo nesprávném řezu, ale problém je mnohem hlubší: tyto rostliny již nejsou přizpůsobeny nové klimatické realitě.
Dokonce i odrůdy, které jsou inzerovány jako odolné vůči suchu, se nedokážou vyrovnat s horkem a nízkou vlhkostí vzduchu. Speciální „ozdravné“ prostředky jsou téměř neúčinné: žádná přísada nedokáže obnovit přirozené vlhké prostředí, na které jsou tyto rostliny evolučně přizpůsobeny.
„Utratil jsem spoustu peněz za speciální zavlažovací systémy, ale v srpnu je všechno zvadlé,“ řekl jeden frustrovaný zahradník.
Ti, kteří se přesto chystají hortenzie pěstovat, si musí uvědomit, že problémy budou pravděpodobně narůstat s tím, jak se budou měnit klimatické podmínky. Ekologický nesoulad mezi potřebami rostlin a podmínkami prostředí roste každou sezónu.
Alternativy odolné vůči suchu získávají na oblibě
Profesionální zahradní architekti stále častěji doporučují klientům, aby se poohlédli po rostlinách odolných vůči klimatu s podobným okrasným účinkem. Například levandule, ceanothus a šalvěj jsou krásné, ale nenáročné.
I v tradičně vlhkých oblastech odborníci doporučují zařadit do návrhu cibuloviny odolné vůči suchu, které při poklesu srážek nevadnou.
„Jsme svědky revoluce v zahradním designu zaměřené na rostliny, které prospívají, nejen přežívají. Dobrou zprávou je, že mnohé rostliny, které „šetří vodou“, nabízejí neuvěřitelnou krásu a ekologické výhody,“ vysvětlil zahradní architekt specializující se na udržitelné zahrady.“
Trvalky, které kvetou na podzim a na jaře, a ne během letních veder, mohou vytvořit ohromující vizuální dojem a zároveň vyžadovat minimum zdrojů.
Budoucnost je v zahradách přizpůsobených klimatu
Opuštění hortenzií není jen praktickým krokem, ale symbolizuje také změnu přístupu k zahradničení. Zahrady, které se přizpůsobují realitě životního prostředí, pomáhají šetřit vodou a snižují frustraci z neúspěšné údržby.
Pravidelné prořezávání, zalévání a hnojení přináší mnohem lepší výsledky, pokud je zaměřeno na vhodné druhy rostlin. Energii vynaloženou na „záchranu“ hortenzií je lepší vynaložit na vytváření udržitelných a krásných zahrad.
Hortenzie mohou v některých mikroklimatech přežít, ale pro většinu zahradníků je lepší přijmout změnu než s ní bojovat. Zahrada budoucnosti není kopií minulosti, ale novou, přizpůsobenou krásou.