Jak si uvědomit, že vitamíny skutečně přinášejí výsledky? Existují tři způsoby

Je přirozené chtít okamžité výsledky. Skutečnost je však taková, že některé výhody doplňků stravy se projeví až po určité době.

Mnoho lidí užívá doplňky stravy v naději, že se budou cítit lépe, ale jak poznáte, zda mají skutečně účinek? Je známo, jaké signály tělo vysílá, když mu chybí základní mikroživiny. Uvádí to webová stránka Eating well.

Známky zlepšení

Lékárnice Suzanne Solimanová říká, že chcete-li zjistit, zda doplněk stravy skutečně pomáhá, měli byste začít hledat nápadné změny, které odpovídají očekávaným přínosům.

Je důležité vědět, že tyto změny budou záviset na typu doplňku. Například můžete zaznamenat zlepšení stavu kostí díky doplňkům vitaminu D a vápníku nebo úlevu od občasné zácpy při užívání doplňků hořčíku.

Mezi zjevné známky toho, že doplňky stravy jsou účinné, patří zvýšení energie, snížení zažívacích potíží, zlepšení kvality spánku, zlepšení nálady a fyzické výkonnosti.

Soliman však upozorňuje, že je třeba dávat pozor na placebo efekt a zvážit zkušební období, aby bylo možné účinky suplementace skutečně vyhodnotit. To znamená, že lepší výsledky léčby mohou být způsobeny nejen samotným doplňkem, ale také psychologickým přesvědčením, že se díky doplňku budete cítit lépe.

Zjistěte, jak dlouho trvá, než se změny projeví

Je přirozené chtít okamžité výsledky. Skutečnost je však taková, že některé výhody doplňků stravy vyžadují čas.

Řada faktorů, jako je výživa, důvod užívání doplňku, dávkování a celkový zdravotní stav, může výrazně ovlivnit, za jak dlouho se dostaví výsledky.

Někteří lidé mohou zaznamenat mírné zlepšení svého zdravotního stavu již po dvou až čtyřech týdnech. Obvykle však trvá jeden až tři měsíce pravidelného užívání, než se dostaví zřetelnější výsledky, zejména pokud jde o léčbu nedostatků nebo zdravotních problémů.

V závislosti na stupni nedostatku může trvat déle, než doplňky stravy zvýší hladinu živin v těle, například vitaminu D nebo některých minerálů.

Ke sledování pokroku používejte laboratorní testy

Laboratorní testy mohou být cenným nástrojem pro potvrzení účinnosti doplňku stravy přímým měřením hladin určitých živin nebo souvisejících biomarkerů v těle.

Níže jsou uvedeny běžné doplňky stravy a markery, které by měly být sledovány:

  • Vitamin D – sledujte hladinu 25-hydroxyvitaminu D v krvi.
  • Vitamin B12 a foláty – kontrolujte sérové hladiny vitaminu B12 a folátů. Kyselina methylmalonová může rovněž indikovat nedostatek B12
  • Železo – sledujte hladinu feritinu v séru, sérového železa, celkové vazebné kapacity pro železo a nasycení transferinem.
  • Omega-3 mastné kyseliny – test Omega-3 indexu měří procento EPA a DHA v membránách červených krvinek.
  • Vitamin C – zkontrolujte hladinu tohoto vitaminu v séru
  • Vitamin E – sledujte hladinu alfa-tokoferolu v séru.
  • Vápník a hořčík – sledujte hladinu vápníku (celkového a ionizovaného) a hladinu hořčíku v séru.
  • Elektrolyty (sodík, draslík, chloridy) – panel elektrolytů může posoudit tyto hladiny, které mohou být důležité pro některé doplňky stravy nebo zdravotní stavy.

Jak vybrat účinné vitaminy

Účel příjmu

Nejprve si přesně určete, k čemu vitaminy potřebujete:

  1. imunita (vitamin C, D, zinek)
  2. kůže, vlasy, nehty (biotin, vitamin A, E, zinek).
  3. koncentrace, energie (vitamíny skupiny B, hořčík)
  4. kosti a klouby (vitamin D3, vápník, hořčík, K2).
  5. Během těhotenství (kyselina listová, železo, jód).

Forma vitamínů

Vyberte si formu, která vám vyhovuje:

  • tablety/kapsle – standardní varianta
  • tekuté formy – lepší biologická dostupnost
  • prášky nebo šumivé tablety – vhodné k pití

Složení a dávkování

Vyhněte se komplexům s nadměrným dávkováním (překročení denní dávky může být škodlivé). Vybírejte vitaminy s minerály, které působí společně (např. D3 + K2 + vápník).

Před užíváním jakýchkoli léků je však důležité poradit se s lékařem.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FARAON BRUNTAL