Foto: z otevřených zdrojů
Proces formování nových jazyků se nikdy nezastaví.
Lidský jazyk se ve své moderní podobě objevil asi před 150 tisíci lety. Je však zřejmé, že tím se tento proces nezastavil. Jazyk se vyvíjel, přizpůsoboval se novým skutečnostem a dělil se na skupiny se zcela odlišnými individuálními jazyky. Dnes na světě existují tisíce původních jazyků: některé jsou staré, jiné mladé.
Který z nich je nejmladší?
IFL-Science upozorňuje, že odpověď na tuto otázku není zdaleka jednoznačná. Pokud vezmeme v úvahu pouze ty jazyky, které mají nějaký oficiální status, je afrikánština pravděpodobně nejmladší.
Její počátky sahají do 17. století, kdy nizozemští osadníci (později známí jako Búrové) začali kolonizovat jižní Afriku. Postupem času se v důsledku kulturní a ekonomické interakce s původními obyvateli kontinentu, dalšími Evropany a otroky z východní Asie nizozemština Búrů postupně zjednodušovala a zároveň přejímala jednotlivá slova i celé jazykové konstrukce z jiných jazyků. Nakonec se vytvořil určitý jazykový koktejl vycházející z nizozemštiny 17. století, avšak s výraznými změnami.
Na počátku 60. let 19. století byly učiněny první pokusy o spisovnou afrikánštinu a v roce 1875 byla založena první společnost na podporu afrikánštiny jako samostatného úředního jazyka. Nakonec v roce 1925 jihoafrická vláda oficiálně uznala afrikánštinu jako samostatný jazyk, nikoliv jako dialekt nizozemštiny. V témže roce byla uznána jako jeden z úředních jazyků Jihoafrické republiky a zůstává jím dodnes. Předpokládá se, že afrikánštinou dnes mluví přibližně 9-10 milionů lidí.
Pokud nelpíme na oficiálních statusech, nejmladším žijícím jazykem je pravděpodobně světlá warlpiri. Jedná se o jazyk, který se vyvinul během posledních 40-50 let v Lajamanu, odlehlé vesnici v australském Severním teritoriu. Předpokládá se, že jím nyní mluví asi 350 lidí.
Light Walbiri je typický kreolský jazyk založený na angličtině s přídavkem místních domorodých slov. Postupem času se začal vytvářet víceméně ucelený gramatický systém, který se stal rodným jazykem Lajamanů.